Görüş Bildir

'Dindar' Görünümlüler

Eskiden bazı arabaları daha üst model göstermek için farlarını, ön ızgaralarını, arka stop lambalarını, en önemlisi de öndeki ve arkadaki marka isimlerini değiştirenler vardı. Bunun için bayağı para harcarlardı. Hatta lüks arabaların armalarını çalıp yerli arabalara takanlar bile vardı.

Peki, arabaların taklidi oluyor da insanların yok mu? Bizde son bir asırda taklit arabalar gibi taklit insanlar da pek yaygınlaştı. Şimdi “dindar” görünümlü şaşkınlar var. Hemen hatırlatayım, “dindar” görünümlü derken bununla kıyafeti, görüntüyü kastetmiyorum. “Öyle” görünüp “böyle” olmayı kastediyorum. Yani ikiliği, dönekliği, münafıklığı, müraîliği, şahsiyetsizliği...

Eskiden Batıcı söylem hâkim iken bunlara benzemeye çalışan taşralı garibanlar vardı. Bunlar muhafazakâr köklerini gizlemek için dillerini büker, kıyafetlerini değiştirir, “ben de modern bir insanım” veya “Batı medeniyeti de güzeldir” diyerek yanaşmalık yaparlardı. “Şarap içmem ama çeşitlerini bilirim” diyenleri mi ararsınız, namazlarını, oruçlarını gizleyenleri mi?

Yazının devamı Semerkand Dergisi Nisan 2019 sayısında.
Semerkand Dergi Logo