Görüş Bildir

Altın Bilezikli Anneler

“Aloo anne, oğlan güneşte çok kalmasın. Anne terledi mi? Sırtına havlu koy! Yemek yedi mi? Bugün kaç kalori aldı? Yoğurdunu bitirdi mi? Öğle uykusunu atlamadınız değil mi? Sol ayak serçe parmağı çizilmişti, yara bandı yapıştırdın mı?..”

Bizim nesil, “okuyun kızım, elinizde mesleğiniz olsun” seferberliğinin ülke tarihinde en büyük çıkışını yaptığı nesildi. 

Bu cümleyi evvela, küçük yaşta büyük şehre göçüp çıraklıktan emekliliğe giden serüvenin başrolündeki babalar kurmaya başladı. Hemen akabinde de bu zorlu serüvenin yükünü omuzlayan anneler tabii. Cümle bazen, “okuyun, kolunuzda altın bir bilezik olsun” bazen de “kendi ayaklarınızın üzerinde durun” şeklinde değişse de, ana fikir hiç değişmedi.  Kız evlatlar okumalı, iş güç sahibi olmalı, Rabbü’l-Âlemîn’in verdiği bir çift ayak yetmeyecekmiş gibi, bir de adı “diploma” olan protez bir ayak edinmeliydi!

Çoğumuz da söz dinledik tabii. Bitmek bilmeyen sınavları, buhran yüklü uykusuz geceleri, öğrenci yurtlarını, ...devamı Semerkand Dergisi Eylül 2018 sayısında


İLGİLİ YAZILAR


Semerkand Dergi Logo