Görüş Bildir

Kitaplık

Ayın Kitabı

Ebeveynlere Güzel Bir El Kitabı

Çocuğun Dünyasında Anne Baba Olmak, Haz. Müzeyyen Yıldız, Semerkand Aile Yayınları

Çocuklarımızın bizim çocukluğumuzdakinden farklı, çok daha başka bir dünyada yaşadıkları âşikâr. İyi birer anne baba olabilmek için bugün daha fazla kaygı duymamızın da haklı birtakım nedenleri var.

Çocuk yetiştirirken yaşadığımız zamanın nabzını tutup güncel meselelerden kaynaklı problemlere doğru bir bakış açısı sunacak eserlere ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü zaman geriye dönmez, bunu biliyoruz. Bugün bir çeşit “yabancılaşma” sorununu ortaya çıkaran zamane rutinleri, anne babaları çocuğun sorumluluğuyla daha önce hiç olmadığı kadar baş başa bırakırken doğru tutumları sergileme hususunda bilinmesi gerekenlerden de alıkoyuyor. Her şeyi hızla tükettiğimiz, nerede olduğumuza dair durup düşünme fırsatı bulamadığımız modern zamanın anne babaları olarak, çocuklarımızın bizim çocukluğumuzdakinden çok daha farklı olan dünyalarını tanımak ve onlarla aynı dili konuşmak, belki onlara kendi dilimizi öğretebilmek için medyadan internet kullanımına, iletişimin yeni dilinden çocuk ve çevre ilişkisine kadar hemen her konuda güncel bilgilere ihtiyacımız var.

Semerkand Aile dergisi için çocuk eğitimi üzerine kaleme alınmış, birbirinden ilgi çekici başlıklarla öne çıkan nitelikli yazıların bir derlemesi olan Çocuğun Dünyasında Anne Baba Olmak, şehir hayatında çocuk olmanın zorluklarından okul eğitimine, medyanın çocuk üzerindeki etkilerinden tüketim kültürünün tesiriyle değişen aile yapımıza ve çocuklara verilmesi gereken temel din eğitimine kadar bu zamanın anne ve babalarına birçok konuda önemli ölçüde yol gösterici nitelikte bir eser. Bugünün anne babalarına çocuk yetiştirirken doğru tutumları sergileme hususunda rehberlik edeceğini umduğumuz kitap, çocuklarımızla aynı dili konuşmamıza da yardımcı olacak.

Eserin okura, daha doğrusu ebeveyne kazandırmak istediği hususları şu sorularda toplamak mümkün:

Çocuğumuzu ekranların cezbedici ışıklarından nasıl koruruz, onlarla gerçek ve samimi iletişimi nasıl sağlarız?

Onları internet bağımlılığından ve dört duvar arasında hapsolmaktan nasıl kurtarır, hayatı yaşayarak öğrenmelerini nasıl sağlarız?

Güzel arkadaşlıklar edinmeleri, geliştirici oyunlar kurmaları için bize düşen görevler neler?

Bu soruların ve daha fazlasının cevabı; şehir hayatında çocuk olmanın zorluklarından okul eğitimine, medyanın çocuk üzerindeki etkilerinden tüketim kültürünün tesiriyle değişen aile yapımıza kadar güncel pek çok konuya temas eden kitapta.

Yeni Çıkanlar

Ey Yolcu, Yaşadığın Anın Farkında Ol!

Kalbin Kandillerini Yakmak, Saltuk Buğra Bıçak, Eşik Yayınları

İnsanın yolculuğu yalnızca beden ülkesinde sürmez. Kalbi aydınlatacak kandillere, serüvenine ortak olacağımız hikâyelere bu yüzden ihtiyacımız var. Farkına varmaya, farkında olmaya… Tıpkı büyüklerin dediği gibi: Ey yolcu, yaşadığın anın farkında ol!

Tasavvuf yolunun büyüklerinden Abdülhâlik-ı Gucdüvânî k.s. ve Şah-ı Nakşibend k.s. hazretlerinin yola diktiği, yolumuzu aydınlatan on bir esas, on bir kandilden yola çıkılarak kaleme alınmış on bir öykü, Saltuk Buğra Bıçak’ın Kalbin Kandillerini Yakmak adlı eseri Eşik Yayınları’nda…

Osmanlı’nın Son Demlerini Okumak

İttihad Terakkî Kıskacında Bir Sultan: V. Mehmed Reşad, Fatih Tetik, Mostar Yayınları

Yakın tarih araştırmaları sadece ilgilendiği dönemi ele almaz, aynı zamanda doğrudan tesiri olması bakımından bugünü de ele almış olur. Mesela Sultan II. Abdülhamid Han dönemi, İkinci Meşrutiyet, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı, 1915 olayları, Sevr Antlaşması, İstiklâl Savaşı ve Lozan Antlaşması gibi konular halen günümüz için çok stratejik önem taşımakta, ülkemizin siyasetini doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla bu dönemleri konu alan çalışmalar hem bugünü anlamak hem de mevcut durumun sebeplerini kamuoyuna doğru anlatmak için önemlidir. Böyle çalışmalara örnek olabilecek kitaplaradan biri de Dr. Fatih Tetik’in titiz araştırmalar neticesinde kaleme aldığı İttihad Terakkî Kıskacında Bir Sultan: V. Mehmed Reşad adlı kitap. Hakkında pek çalışma yapılmamış yakın tarihimizin önemli bir padişahına dair kitap Mostar Yayınları’ndan çıktı.

Osmanlı Tarihi’nin önemli kırılma noktalarından birinde tahta geçen ve dört büyük savaş, iki darbe ile pek çok iç ve dış gaileyle uğraşmak zorunda kalan Sultan Mehmed Reşad’ın hayatı ve mücadelesi günümüz için önemli dersler barındırıyor.

Biraz Mizah Biraz Hayat

Annemin Yelkeni Olsa Binse de Gelse, Ayşenur Aslan, Semerkand Aile Yayınları

Çeyiziyle takısıyla, geliniyle damadıyla, kaynanası ve görümcesiyle düğün mevzusu spekülasyonlara hayli açık bir konudur. Yıllardır Semerkand Aile Dergisi’nde düğün ve evlilikle ilgili meseleleri gayet muzipçe anlatan yazarın, kadın ve erkek fıtratına dair söylediklerinde hepimizin kendinden bir parça bulduğunu biliyoruz. Yazarımız, sıradan olayların akla ziyan yönlerini gösterdiği kitabında, kimseyi kırıp dökmeden gülümsetmek gibi önemli bir başarıya da imza atıyor.

Kitapta “Evde Bırakan Masallar”, “Tamam Evde Kaldık! Ama Bir Sorun, Niye?”, “Yemek Yapmayı Bilmeyen Kızlar ve Yarınları”, “Erkeğin Emeklilik Halleri, Kadının Sinir Harpleri” gibi konu başlıkları derhal dikkat çekiyor. Kitap, eğlenceli bir dille toplumda gittikçe yaygınlaşan zaafları da dokunmadan bırakmıyor.

Ayşenur Arslan’ın kaleminden Annemin Yelkeni Olsa Binse de Gelse Semerkand Aile Yayınları’nda…

Gaza Vaktidir!

Akdeniz Bir Yangın Yeri, Yusuf Duru, Genç Okur Yayınları

Bütün bir tarihimiz, gazilerimizin ve şehitlerimizin yazdığı serâpâ bir kahramanlık destanıdır. Bu destandan hissedar olmak isteyen, Meddah-ı Fakir Yusuf Duru’ya kulak versin. Çünkü meddahımız, yıllarca tarihin tozlu sayfaları arasında gezmiş, en güzel hikâyeleri derlemiş ve bunları tatlı dil güler yüzle sunmayı başarmış bir hikâye anlatıcısıdır.

Akdeniz Bir Yangın Yeri, Preveze Deniz Zaferi’nden Kore Savaşı’na dek pek çok hikâyeyi bugüne taşıyor. Anlı şanlı komutanlar, nice isimsiz kahramanlar yiğitlikleri, fedakârlıkları ve nesillere örnek ahlâkıyla okuru selamlıyor. Her bir karşılaşma, her bir vuruşma; fondaki şu narânın eşliğinde gerçekleşiyor: “Vurun aslanlarım, koman yiğitlerim, aman vermen şahbazlarım! Gün bugündür! Yiğitlik günüdür, gaza günüdür, şehadet günüdür!”

İlkgençlik çağı için derlenen tarihî hikâyelerin yer aldığı Akdeniz Bir Yangın Yeri, Genç Okur Yayınları’nda…



Semerkand Dergi Logo