Görüş Bildir

Nezaketimiz Nerede?

Dinimiz ile nezaket ahlâkının sıkı bir irtibatı vardır. Nezaket, İslâm ahlâkından kabul edilmiştir. Bütün peygamberler nezaket ehlidir ve özellikle Fahr-i Kâinat Efendimiz s.a.v.’in öne çıkan vasıflarından biri de nezaketidir. Şu halde İslâm toplumlarında kaba sabalığın, gürültü patırtının değil, nezaketin hakim olması, müminlerin birbirine bu ahlâkla muamele etmesi beklenir.

Nezaket, başkalarını rahatsız edecek söz ve tavırlardan uzak durmak, iyi huylu ve ince davranışlı olmak, kaba ve düşüncesiz söz ve davranışlardan kaçınmak, merhametle ve şefkatle muamele etmek gibi anlamlara gelir. Yani kişinin kendisi kadar diğer insanları da düşünmesi, görgü ve ahlâk kurallarına göre hareket etmesidir. 

Samimi duygularla gösterilen nezaket, kişinin iç âlemindeki güzelliğin, inceliğin yansımasıdır. Buna zarafet de diyebiliriz ki, hayatı insanlarla paylaşmanın, bir arada ve yaşanılır kılmanın en güzel yoludur. En güzel insanlık meziyetlerindendir ve toplum huzurunu temin eden unsurlardandır. 

Nezaket ehli hasbî tebessümü yüzünden, kalbî selamı dilinden eksik etmez. İyiliği teşekkürsüz, emeği ...devamı Semerkand Dergisi Eylül 2018 sayısındaSemerkand Dergi Logo