Havlıcan

Havlıcan, zencefilgillerden bir bitkidir ve yurdumuzda yetişmez. Anavatanı Güney Asya’dır. Boyu 1 metreye yakındır. Yüzden fazla türü olan havlıcanın sağlık için kökleri kullanılmaktadır.

Faydalarına gelince:

Ağrılara -özellikle romatizma ve kulunç ağrılarına- iyi gelir.

Bel gevşekliğini ve yatak ıslatmayı önler.

Rahim akıntısı ve iltihabına faydalıdır.

Balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı özelliği vardır.

Mide ekşimesini, hazım bozukluklarını giderir, ağız kokusunu alır, iştah açar.

Zekâyı geliştirir.

Soğuk algınlığına, astım, nefes darlığı ve kansızlığa iyi gelir.

Romatizma, Eklem Romatizmaları, Siyatik

50’şer gr. havlıcan, zencefil, tarçın, karanfil, çörekotu, anason ve defne tohumu kahve değirmeninde çekilip, 1 kg. süzülmüş bal ile macun yapılır. Günde üç defa birer tatlı kaşığı yenir.

Balgam Söktürücü

50’şer gr. havlıcan, zencefil, çörekotu, mahlep ve zerdeçal çekilip elendikten sonra balla karıştırılır. Sabah-akşam birer çorba kaşığı yenir.

Astım

50’şer gr. havlıcan, anason, keten tohumu, üzerlik tohumu, zencefil ve karanfil2 kg. bal ile macun yapılır. Yemeklerden bir saat önce bir çorba kaşığı yenir. Bu karışım bitinceye kadar devam etmelidir.

Kemik Erimesi, Kemikleri Güçlendirme

10 adet köy yumurtası alınır. Dışı iyice yıkandıktan sonra sadece kabukları cam kavanoza konur ve kabukların üzerini geçinceye kadar taze limon suyu doldurulur. Eriyinceye kadar bekletilip, tülbentten süzülür.

Daha sonra 100’er gr. havlıcan, ısırgan tohumu, çörekotu, polen ve arı sütü; 50’şer gr. kınakına, tarçın, çam sakızı ve karanfil; 1’er kg. kuşburnu marmelatı ve keçiboynuzu pekmezi ve4 kg. bal, yumurta kabuğu eriğiyle karıştırılır. Bu karışımdan yemeklerden yarım saat önce bir çorba kaşığı alınıp bir bardak süt ile içilir.

Ayrıca yemeklerden sonra 5 adet alıç meyvesi yemek iyileşmeye yardımcı olur.


Sosyal medya: